„NIE DLA CZADU”

22 lutego 2013r. w naszej szkole odbyła się prelekcja dla uczniów klas 4-6 w ramach akcji społeczno-edukacyjnej „NIE DLA CZADU!”. Prelekcje przeprowadzili panowie strażacy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu.

Celem prelekcji było uświadomienie dzieciom jakie zagrożenie niesie tlenek węgla czyli czad i jak można się przed nim ustrzec. Panowie strażacy zademonstrowali uczniom „czujkę dymu oraz czadu”. Urządzenie to zmniejsza ryzyko zaczadzenia, podnosi poziom bezpieczeństwa w naszych domach i pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Warto w naszych domach i mieszkaniach zainstalować czujkę tlenku węgla, gdyż podstawową jej funkcją jest wykrywanie czadu i sygnalizowanie jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Czad jest gazem silnie trującym, bezwonnym, bezbarwnym i bardzo niebezpiecznym, zwanym „cichym zabójcą”

Na koniec prelekcji uczniowie obejrzeli film „Czad-cichy zabójca” i otrzymali ulotki zawierające porady, jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem.

Ulotka od PSPUlotka od PSP

Galeria zdjęć

W związku z akcją społeczno-edukacyjną „Nie dla czadu” Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej ogłosiła Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pod hasłem: „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu.”

Konkurs jest wspaniałą okazją do zainteresowania tematem uczniów, gdyż ich właściwa postawa oraz świadomość zagrożenia, jakie niesie tlenek węgla, może uratować życie i zdrowie najbliższych. Zapraszam uczniów naszej szkoły do udziału w tym konkursie. Technika wykonania prac dowolna: rysunek, malarstwo, grafika, kolaż, malowanie na tkaninie.

Format prac konkursowych: A4, A3, A2. Prace plastyczne należy składać w sali 45 do 8 marca 2013r. Najciekawsze prace zostaną przesłane na szczebel powiatowy i dalej….

Zwycięzcy konkursu otrzymają cenne nagrody i dyplomy.

Ogólnopolski Konkurs Kalendarzowy „Bezpieczni w każdej sytuacji”

Zachęcam uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie pod tytułem „Bezpieczni w każdej sytuacji” organizowanym przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.

Cele i zadania konkursu:
Konkurs wskazuje właściwe zachowania w przypadku zaistnienia niebezpiecznych sytuacji oraz zachęca do zainteresowania się tematem bezpieczeństwa. W celu utrwalenia prawidłowych zachowań do kliku porad dotyczących bezpieczeństwa w danej sytuacji dołączono pięć pytań konkursowych:

Pytania konkursowe:

  1. Kiedy powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112?
  2. Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
  3. Co zrobić w przypadku znalezienia przedmiotu nieznanego pochodzenia?
  4. Dlaczego wypalanie traw jest groźne dla ludzi i zwierząt?
  5. Co jest niezbędnym elementem stroju zimowego podczas zabawy i dlaczego?

Informacje które pomogą w oddaniu prawidłowych odpowiedzi na powyższe pytania konkursowe znajdują się na tablicy wiszącej obok sali informatycznej.

Etap szkolny konkursu:
Odpowiedzi na pytania konkursowe należy składać wyłącznie na kartkach pocztowych w sali 45 do 29 marca 2013 roku. Uczniowie, którzy nadeślą prawidłowe odpowiedzi zostaną zakwalifikowany do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się 30 kwietnia 2013 roku.

Na laureatów tego konkursu czekają cenne nagrody.