SKKT - Szkoła Podstawowa nr 4 im. Francesco Nullo w Olkuszu

Idź do spisu treści

Menu główne:

SKKT

Oferta szkoły > Organizacje szkolne

Rok szkolny 2013/2014


Rajd Górski

Szczegółowy opis

II Szkolny Rajd Papieski

Szczegółowy opis


I Szkolny Rajd Papieski na Leskowiec

6 października 2012 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I Szkolnym Rajdzie Papieskim na Leskowiec, znajdujący się w Beskidzie Małym. Wyjątkowo dopisała nam pogoda, słońce i ciepło towarzyszyły nam przez cały dzień.Za Wadowicami jest wieś Ponikiew, skąd rozpoczęliśmy wędrówkę w góry. Naszą drogę przecinały płynące potoki. Trasa była trudna i pełna kamieni. Dużą niespodzianką były grzyby /dorodne borowiki/ rosnące przy szlaku, osłodziły one trud wędrówki. Równie słodkie były "papieskie" kremówki, na które zajechaliśmy w drodze powrotnej do Wadowic.

Galeria rajdu...

Rajd Szlakami Walk Oddziału Hardego

29 września 2012 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Rajdzie Hardego. W tym roku pojechaliśmy do Chechła, skąd przeszliśmy czarny szlakiem Partyzantów Ziemi Olkuskiej do Błojca, gdzie miały odbyć się uroczystości związane z działaniami partyzanckimi na tym terenie. Dopisała nam pogoda, więc przeszliśmy się jeszcze do Grabowej. W Błojcu odbyły się konkursy sprawnościowe, w których nasi uczniowie zdobyłi III miejsce /nagrodą były słuchawki/. Po uroczystej mszy z udziałem byłych partyzantów i władz samorządowych zostały rozdane nagrody dla drużyn. Na zakończenie rajdu wszyscy zajadali się żołnierską grochówką.

Galeria rajdu...

Rajd Górski na Śnieżycę

14 września 2012 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Rajdzie Górskim, który co roku jest organizowany przez Koło Opiekunów SKKT. Tegoroczny rajd przebiegał szlakami Beskidu Wyspowego. Rano przyjechaliśmy do Kasiny Wielkiej, a następnie wyszliśmy szlakiem na Śnieżycę (1006 m n.p.m.) Pogoda była w tym dniu paskudna, padał deszcz, na szlaku było błoto, mimo to wszyscy raźno wspinali się do góry. W drodze powrotnej zaszliśmy do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego(840 m n.p.m), gdzie mogliśmy się posilić gorącą herbatą i zapiekankami. W dobrych humorach, choć mokrzy i mocno ubłoceni wróciliśmy do Olkusza.

Galeria rajdu...

Rajd Wiosenny - Chechło 2012

Rajd Jaskiniowców

Pogoda nie przeszkodziła Jaskiniowcom

Z udziałem ponad 200 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu olkuskiego oraz zaproszonych gości odbył się IV Powiatowy Zlot Jaskiniowców w Dolinie Wodącej. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne zmieniona została nieco trasa rajdu. Tym razem uczestnicy zlotu prowadzeni przez Wiesława Bierackiego z UMiG Wolbrom i Zbigniewa Czapnika z PTTK Olkusz zwiedzili ruiny zamku w Smoleniu, z bliska zobaczyli masyw skały Biśnik z niezwykle interesującą jaskinią o tej samej nazwie. W niej to, w ostatnich latach, archeolodzy odkryli ślady bytności istot przedneandertalskich mogących pochodzić nawet sprzed 500-400 tysięcy lat. Są to najstarsze, jaskiniowe ślady bytności neandertalczyka odkryte w Polsce.

Szczególnie interesujące dla wędrowców było dotarcie do źródła rzeki Tarnówki. O niezwykłości tego źródła świadczy fakt, że należy ono do nielicznych w kraju, w których do dzisiejszych czasów przetrwał wypławek alpejski. Żyjątko, przypominające kształtem miniaturową kijankę niektórzy zobaczyli na własne oczy. W drodze powrotnej zamierzano zdobyć Skały Zegarowe, lecz niestety, tego dnia okazały się nie do zdobycia. Choć niektórym sztuka ta się może i udała, ale zejście część śmiałków przypłaciła ślizgiem po błocie ze stromego wzgórza. Śmiechu było co niemiara. Zadowoleni, choć przemoczeni do przysłowiowej suchej nitki wędrowcy, dotarli w końcu na parking pod ruinami smoleńskiego zamczyska. Tu, na wszystkich czekały gorące kiełbaski z mamuta, oraz kawa i herbata.

Niestety, ze względu na późniejszą ulewę, skrócono nieco część artystyczną z zaplanowanymi konkursami i zabawami związanymi z życiem jaskiniowców. Mimo niesprzyjających warunków, każdy uczestnik doskonale się bawił i zapowiedział kolejny udział w rajdzie po Szlaku Jaskiniowców w następnym roku. Bez względu na pogodę. Organizatorami udanego Zlotu byli: Centrum Kultury Promocji i Informacji w Wolbromiu, Urząd Miasta i Gminy w Wolbromiu, Starostwo Powiatowe w Olkuszu oraz PTTK w Olkuszu.
Rajd Hardego

W sobotę 26 września 2009 roku odbyło się uroczyste zakończenie „Rajdu Hardego”. Uczestnicząca w nim młodzież, nauczyciele, przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci i zaproszeni goście wzięli udział we mszy świętej, odprawionej przy kaplicy polowej w Jaroszowcu. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą kpt. Piotra Przemyskiego „Aresa”, który przed 65 laty dowodził atakiem oddziału AK na koszary niemieckie w Jaroszowcu. O wyjątkowości tegorocznego rajdu powiedział podczas mszy ks. Jan Wieczorek, proboszcz parafii w Jaroszowcu. Przypomniał, iż rajd odbywa się w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej i w 80 lat od poświęcenia kaplicy polowej w Jaroszowcu. Rajd upamiętnił także postać kpt. Piotra Przemyskiego, w 1944 roku dowodzącego atakiem na koszary niemieckie w Jaroszowcu. Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego” odbył się już po raz 23. Tegoroczny rajd miał wymiar szczególny, bowiem upamiętniono jednego z bohaterskich żołnierzy z oddziału „Hardego” – kpt. Piotra Przemyskiego ps. „Ares”. W 1944 roku dowodził on śmiałą akcją na koszary niemieckie w Jaroszowcu, podczas której partyzanci zdobyli zdobyć broń, amunicję i oporządzenie wroga - 17 karabinów, pistolety, granaty, naboje i 26 hełmów. Po wojnie Piotra Przemyskiego spotkał podobny los, jak wielu innych AK-owców – został zamordowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. W odsłonięciu tablicy poświęconej „Aresowi” wzięła udział wdowa po nim oraz rodzina.
Galeria rajdu...
Rajd górski 18 - wrzesień 2009

Rano o 7.15 zebraliśmy się obok naszej szkoły. Uśmiechnięci i gotowi na nowe przygody oczekiwaliśmy na nasz środek lokomocji – busaZapakowawszy siebie i bagaże, o 7.30 wyruszyliśmy na podbój Równicy

Równica – szczyt górski o wysokości 885 m n.p.m. w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego w Beskidzie Śląskim położony pomiędzy dolinami Wisły i Brenicy. Stoki i sam wierzchołek porośnięte lasami – głównie bukowymi i mieszanymi. Na podszczytowej polanie, na wysokości 785 m n.p.m. znajduje się schronisko górskie założone w roku 1927, którego wygląd nawiązuje do architektury regionalnej. Wewnątrz mieści się placówka GOPR. Do schroniska prowadzi ogólnodostępna droga asfaltowa z Ustronia. Na szczycie Równicy oraz obok schroniska węzeł szlaków turystycznych, którymi dotrzeć można: do centrum Ustronia, Ustronia Polany, Skoczowa, Brennej i na Przełęcz Salmopolską. Przebiega tędy Główny Szlak Beskidzki. Spod szczytu rozciąga się rozległa panorama Beskidu Śląskiego ze szczytami: Czantorii Wielkiej, Małej, góry Tuł, Skrzycznego, Soszowa Wielkiego, Baraniej Góry, Malinowskiej Skały. Przy szlaku z Ustronia miejsce nabożeństw protestanckich – odprawianych pod gołym niebem od czasów prześladowań religijnych do dziś.

Galeria rajdu...
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego